پیش نیازهای برنامه نویس شدن

برای هر کاری تقریبا از کوچک بزرگتر یک سری پیش نیازها لازم هست و برنامه نویسی پیش نیازهای جالب ساده و هم سختی دارد هر دو چون برای بعضی ساده و برای بعضی سخت هست که شخصیت ها فرق میکنند.

انگیزه , علاقه و حوصله

در برنامه نویسی هر سه اینها لازمه هستند, برنامه نویسی طوریکه از نامش پیدا شما باید برنامه ای بنویسید و این کار یک رئیس و یا مدیران خبره یک سازمان هست البته گاها برنامه های ما میتواند برای رئیسان باشد. خب زیاد بزرگش نکنیم و کارهای سخت همیشه انگیزه , علاقه و حوصله را نیاز دارند ولی خوبیش اینجاس که از اولی را داشته باشید دومی بدست میاید و سومی با دوتای دومی آسانتر میشود.

چرا انگیزه؟

نظر به نیاز برنامه نویسی که پشت کار , کار دوامدار و عمیق هست انگیزه و علاقه میتوانند هر دو بسیار کمک کنند تا ما پشت کامپیوتر نشسته و بدون اینکه هر چند دقیقه ساعت را چک کنیم کارمان را انجام دهیم تا مشکل حل شود. برنامه نویسی عموماً حل مشکلات هست و این مشکلات طوری حل میشود که نباید دوباره تکرار شوند برنامه نویسی مارا کمک میکند تا یک اصل یا استراتیژی بسازیم تا مشکلی که در یک سازمان همیشه تکرار نشود دوباره تکرار نشود. و این وقت و زحمت زیادی لازم دارد که با انگیزه میشود تحملش کرد.

چرا علاقه؟

این دقیقا مثل انگیزه هست اگر ما علاقه بکار خود نداشته باشیم کار طوریکه باید بشود نمیشود و آخرش هم مشتری از ما ناراضی و هم خودمان باید هر قسمت نرم افزار ساخته مانرا دوباره بسازیم و این میتواند بسیار مشکل ساز شود که هم اعتبار و هم انگیزه خود را از دست بدهیم و به همین لحاظ ما باید عشق بورزیم بکاری که میکنیم که چرخه علاقه و انگیزه بچرخد و ما هر چه قدم رو بالا میگذاریم و کارها سخت شده میرود ما هم به همان اندازه رشد کرده باشیم.

چرا حوصله؟

این را باید خودتان بدانید, ولی یادتان باشد گاها روزهای و شبها باید فکر کنید تا یک مشکل را حل کنید و صدها راه را تست کنید تا جواب درست را بدهید.

انگلیسی لازم است؟

بله, انگلیسی ابتدائی که صد درصد ولی هر چه بیشتر با زبان انگلیسی راحتتر باشید با زبان برنامه نویسی راحتتر هستید , تمام زبانها حتی زبانهاییکه توسط غیر انگلیسی زبانها ساخته میشوند , اول وبسایتشان انگلیسی هست و همه سینتکس و فرموهال لازمه زبان به زبان انگلیسی تشریح داده شده است. (البته بجز ایران) و یعنی شما نمیتواند از منبع اصلی نفع ببرید و همچنین بر خلاف افکار عمومی برنامه نویسی بیشتر تحقیق و فکر کردن هست و تحقیق بدون انگلیسی خیلی مشکلتر است. و این در پروسه خیلی میتواند ضرر داشته باشد.

روشهای درست سوال کردن و جستجو!

طوریکه قبلا گفتم تحقیق یک قسمت خیلی مهم برنامه نویسی هست و تحقیق از سوال شروع میشود حتی سوال از خودمان باید منطقی سوال کنیم نه احساسی والبته این بمرور و رشد علم زبان برنامه نویسی خودبخود رشد میکند ولی در سوال کردن د شبکه های اجتماعی و انجمن های انلاین و حتی طریقه جستجو گوگل خیلی اهمیت دارد.

در این قسمت سعی کنید گوگل و جستجو را حتما تمرین کنید.

روش حل مسائل بشکل الگوریتمی

این خیلی هم پیچیده مثل نام خودش ولی حل مسائل بشکل منطقی و مرحله به مرحله روش کامپیوتر هست و ما به عنوان برنامه نویس باید روش کامپیوتر را بفهمیم تا بتوانیم بهتر و درستتر از آن استفاده کنیم.

الگوریتم چیست؟

برای اینکه کامپیوتر بتونه کاری رو انجام بده باید براش یه نرم افزار کامپیوتری بنویسی. برای اینکه یه برنامه کامپیوتری بنویسی باید به کامپیوتر بگی که دقیقا می‌خوای چه کاری رو انجام بده. اون هم به صورت مرحله به مرحله و دقیق! بعد از اون این وظیفه کامپیوتره که تمام کاری ازش خواستی رو به صورت مرحله به مرحله انجام بده.

حالا تنها مسئله اینجاست که این دستورات دقیق و مرحله به مرحله چطوری به دست میاد و اصلا کامپیوتر چطور باید این کارها رو انجام بده؟ اینجا جاییه که الگوریتم وسط میاد! مثلا در الگوریتم جمع دو عدد ما نیاز داریم به صورت زیر عمل کنیم:

  1. عدد a را بگیر
  2. عدد b را بگیر
  3. a+b را در c بریز
  4. c را نمایش بده

حالا فقط کافیه که این دستورات مرحله به مرحله که در واقع یک جور شبه کد یا سودوکد محسوب میشن به زبان برنامه نویسی مورد نظرمون ترجمه بشن.

همه اینا یعنی اینکه زبان برنامه نویسی و پلتفورمی که انتخاب می‌کنی، هرچه که باشه مهم نیست بلکه شیوه حل مسئله مهمه. با دانش الگوریتم تو با شیوه حل این مسائل آشنایی و بنابراین حالا فقط کافیه با دونستن اصول زبان برنامه نویسی اون رو به زبان قابل فهم کامپیوتر ترجمه کنی! پس قطعا بهتره قبل از رفتن به سراغ یادگیری زبان برنامه نویسی برای راحت‌تر کردن کارت و کوتاه‌تر کردن مدت یادگیری، با الگوریتم و حتی فلوچارت آشنا بشی.

آشنایی با ریاضی

ریاضی ساده و مفاهیم ریاضی ساده نیز جز نیازهای برنامه نویسی هست که شاید علم ریاضی صنف 6 به بالا کفایت بکنه.

نظریات و سوالات خود را در کامنت ها بپرسید.

2 Comments

  1. Nasrin Sadat

    سلام و عرض ادب استاد گرامی خدا کند لباس عافیت بر تن داشته باشید مقاله ای که ارایه نمودید واقعت بسیار مفید است وصد فیصد درست میباشد خوب در این عرصه با وجودی کمی و کاستی باز هم میخوایم نویسی را بیاموزم و کوشش میکنم تمام مواردی که ذکر نمودید را به شکل درستش انجام بتم

  2. Nasrin Sadat

    بسیار مقاله عالی استاد گرامی کوشش میکنم مواردی که ذکر نمودید را به شکل درستش انجام بتم

Comments are closed.